Шляхи до відповідального суспільства - Яннік Моранд, президент Фундації "Компетентність заради майбутнього"

Яннік Моранд

"Компетентність заради майбутнього" — унікальний досвід волонтерства Швейцарії

Щира особиста відповідальність швейцарців перед суспільством, їхня залученість до волонтерської діяльності на різних рівнях – це ті особливості швейцарського менталітету, які вражають чи не найбільше. У чому секрет такої відданості? Де та кнопка, яка відповідає за громадянську та політичну відповідальність і як перенести це на терени українського суспільства і? Ці питання ставлять собі чимало українців, які мешкають зараз у Швейцарії. 

Натепер перед українцями стоїть завдання подальшого усвідомленого розвитку в царині сталого розвитку волонтерських ініціатив та формування відповідального суспільства на різних рівнях. Аналіз досвіду Швейцарії, його подальша адаптація і інтеграція – той шлях, яким варто йти. 

У пошуку “кнопки відповідальності” ми ініціювали зустріч з Янніком Морандом (Yannick Morand), президентом Фундації "Компетентність заради майбутнього" Fondation Compétences Bénévoles, діяльність якої – яскрава демонстрація глибокого вкорінення громадянської відповідальності та потреби добровільної залученості до суспільно значущих процесів. 

Наша зустріч відбулась в новому зручному офісі фундації у дуже теплій  атмосфері. Пан Яннік особисто приготував каву й опікувався моєю зручністю, був дуже щирим та дружньо налаштованим.

Ми говорили про давні традиції волонтерства у Швейцарії, що втілюються, поміж іншого, і в діяльності Фундації, яку очолює Яннік. Зокрема, і про таке унікальне явище,  як Swiss militia system (Швейцарська міліційна система), що стосується практично усіх складових державної системи та громадянського суспільства. Розуміння суті цієї системи може стати тим ключиком, який відчинить двері до розуміння “коду швейцарця” - відповідального громадянина, до базових потреб якого входить і прагнення допомагати.

Що це за система?
Термін походить від латинського militia (армія), хоча українці звикли до іншого значення цього слова, яке було синонімом слова «поліція» у радянські часи. Міліційна система в Швейцарії починалася з оригінальної концепції армії. В основі цього підходу – принцип обов'язкової військової служби та озброєння населення, навзамін формування та утримання постійної армії. Згодом цей підхід почали застосовувати і муніципалітети та місцеві адміністрацій. Тоді громадяни на певний час отримували посади (навіть такі важливі, як мер) у системі державної влади та виконували обов’язки на добровільних засадах чи за символічну плату. І врешті-решт, міліційна система закріпилась на всіх рівнях політичного та інституційного життя Швейцарії.

Головна ідея Switzerland’s militia system в тому, що оскільки громадяни складають державу, вони не лише мають право голосувати та обирати своїх представників, а й повинні брати на себе зобов’язання та відповідальність. 

З часом, міліційний принцип інтегрувався у всі сфери життя швейцарців. Практично кожен громадянин має досвід регулярного волонтерства, є членами різного роду асоціацій і фундацій.   

Волонтерство такого рівня та наявність великої кількості асоціацій закономірно призводить до появи таких собі “надбудов”, level up у системі волонтерства, що зосереджуються на допомозі тим, хто допомагає. Йдеться про волонтерські фундації, що підтримують волонтерські ж асоціації. Однією з таких є Фундація волонтерських навичок Fondation Compétences Bénévole, про яку йдеться у цьому матеріалі.

Як зазначено на сайті Фундації, в основі її діяльності  –  цінності солідарності, довіри та високих стандартів, що формують цілі, серед яких –  сприяння передачі навичок та обміну передовим досвідом, стала підтримка організацій, сприяння формуванню особистої відповідальності громадянина тощо. 

Тож розмова з Янніком Морандом точилася навколо двох ключових питань - головні принципи волонтерства у Швейцарії та унікальність Фундації, яку він очолює. 

Наталія Концур

Перше питання стосується культури волонтерства у Швейцарії. Розкажіть про неї, будь ласка. 

Яннік Моранд

Я думаю, що у Швейцарії існує чудова культура волонтерства. Багато людей беруть участь у різних асоціаціях, як на місцевому, так і на регіональному рівні. Зокрема, у нас є таке поняття, як добровольці. Скажімо, у Швейцарії дуже мало професійних пожежників, якщо вони взагалі є, але в кожному селі є пожежники – волонтери. Це також більш – менш добровільна форма зобов'язань, яка дозволяє певним інституціям функціонувати.

Розкажіть про діяльність Фундації "Компетентність заради майбутнього" (Fondation Compétence bénévole)?

Fondation de Compétences Bénévoles, існує вже 15 років, ми визнані благодійною організацією впродовж саме цього часу. Наша мета допомагати неприбутковим організаціям запускати свої проєкти. Тому ми не пропонуємо гроші, ми пропонуємо компетенціі.

Як це працює?

Яннік Моранд

Якщо, наприклад, асоціація або фонд хоче налагодити облік витрат, визначити комунікаційну стратегію або краще організувати свої внутрішні процеси, але не має для цього навичок, вони можуть звернутися до послуг Fondation Compétence bénévole. У нас є мережа з 230 експертів – волонтерів у франкомовній Швейцарії, кожен з яких володіє певними навичками, що можуть допомогти асоціації, і ця допомога абсолютно безплатна.

Критерієм відбору задля отримання компетентних консультацій від волонтерів є неприбутковість організацій, які зазвичай працюють у сферах охорони здоров'я, спорту, екології та культури, а також у соціальній сфері, та діють у франкомовній частині Швейцарії.

Фундація має чотири офіси у містах  –  Ньйон, Женева, Фрібург та Сьйон, та п'ять співробітників, які працюють неповний робочий день.

Наталія Концур. 

Чи є якісь членські внески? Як ця структура фінансується. 

 Яннік Моранд

Fondation Compétences Bénévoles визнана неприбутковою організацією і фінансується на третину кантонами та муніципалітетами, а на дві третини  –  приватними компаніями та особами. І поки що ми пропонуємо наші послуги безкоштовно. Ми не просимо нічого натомість, не вимагаємо членства, тому наші бенефіціари не сплачують жодних членських внесків.

Але це правда, що членські внески є основним джерелом доходу для багатьох невеликих асоціацій у Швейцарії. Вони забезпечують постійний дохід. 

Щороку ми, як структура, отримуємо внески, як я сказав, від ряду приватних компаній та осіб. Проте повторюсь  –  свої послуги ми надаємо безкоштовно, тому ми і мусимо шукати інші джерела фінансування.

Наталія Концур 

Гаразд, а якщо ми візьмемо конкретний приклад нашого медіапроєкту. Ми створили асоціацію, яка називається "Коннекшн Медіа" в Женеві, і, наприклад, шукаємо партнерські структури для нашого проєкту. За якою допомогою ми можемо звернутися до вас? 

Яннік Моранд

Наша фундація може допомогти асоціаціям створити щось на кшталт досьє на фінансування. Це полегшить пошук партнерів. Ми не пропонуємо вам прямих контактів зі спонсорами, але ми можемо допомогти вам визначити, які послуги вам потрібні. Скажімо, запропонувати скласти пакет, орієнтований саме на донорські фонди або компанії.

До донорських фондів звертаються не так, як до компаній, чи до держави. Тому вам потрібно визначити потреби приватних компаній та державних фондів, щоб скласти пакет, який відповідатиме їхнім очікуванням та потребам.

Успіх справи багато в чому пов'язаний з особистими контактами. Швейцарія  –  відносно невелика країна, тож особисті контакти все ще відіграють певну роль.

Чи можете ви окреслити алгоритм дії для потенційного бенефіціара? 

Загально ми працюємо ось так: 

  1. Неприбуткова організація, яка бажає розпочати проєкт, робить запит.
  2. Якщо організація відповідає нашим критеріям, про які я згадував вище вона готує досьє. 
  3. Потім заявка подається на розгляд Відбіркового комітету, який оцінює цей запит. Члени комісії проводять детальний аналіз проєкту, щоб визначити, чи може неприбуткова організація отримати підтримку.
  4. Якщо Комітет дає добро, він визначає профіль волонтера та умови співпраці. 
  5. Далі Фундація звертається до своєї мережі волонтерів і шукає тих, які найкраще підходять для підтримки саме цієї асоціації.
  6. Після того, як волонтер визначений, починається співпраця  –  експерт – доброволець передає компетенції, ноу-хау та методологічні інструменти тощо. Фундація Compétences Bénévoles забезпечує регулярний супровід. 
  7. Після завершення проєкту проводиться оцінка співпраці в присутності 3-х залучених сторін. 

В результаті, зміцнена у довгостроковій перспективі завдяки допомозі з боку нашої Фундації, асоціація продовжує свою активну діяльність.

Наталія Концур.

У Швейцарії, дуже багато асоціацій, з дуже різними й несподіваними концепціями. Ви можете розповісти про щось надзвичайне з Вашого досвіду?

Яннік Моранд

Що спадає на думку? Є багато проєктів. От, скажімо, ми прийшли на допомогу одному проєкту, що називається “піч-жалюзі”. (треба уточнити назву)

Це стара кухонна піч, де випікають хліб традиційним валлійським способом, як це було 100  – 150 років тому. Навколо цієї спільної печі збирається ціла громада. Спільнота або асоціація, яка підтримує піч, і організовує заходи навколо неї. Це про спільність та силу традиції.

А ще в кантоні Валє, у містечку Лейк (Leuk), є асоціація яку створила Дженніфер Сколовскі, що займається модерновим театром в проєкті Compagnie Digestif.

Отже, з одного боку, це компанія, яка займається сучасним театром, а з іншого боку, це місце де зустрічається людина, природа та тварини. Такий собі театр посеред природи. Там є сад, тварини, відбуваються циркові вистави, є садочок для дітей просто неба тощо. Тобто, це місце, яке об'єднує всілякі чудові речі й, перш за все, об'єднує людей з різним походженням. Це можуть бути мігранти, люди похилого віку, люди з інвалідністю чи різними хворобами, діти різного віку. Насправді всі охочі можуть взяти участь майстер – класах асоціації. 

Наталія Концур.

Це чинний проєкт від вашої Фундації?

Яннік Моранд

Ми називаємо такі проєкти нашими бенефіціарами. І це другий приклад асоціації, дещо незвичної та, нестандартної. А загалом, за минулий рік нашою Фундацією підтримано 66 різних проєктів.

Наталія Концур

І на ці проєкти працює понад 200 волонтерів з різних сфер, що спираються на внутрішню потребу допомагати, яка сформована прагненням бути солідарними та базується на давніх традиціях волонтерства у Швейцарії. Це дійсно вражає. 

І я впевнена, що для України, де наразі вкотре розгорнувся потужний волонтерський рух на всіх рівнях, досвід Швейцарії дуже цінний. Ми маємо зробити все, аби й у нас волонтерство перетворилось у сталу традицією у довгостроковій перспективі, щоб з'явилися такі Фундації, як ваша. А весь добровольчий рух перетворився в ефективну і стійку структуру. 

Дякую Вам, Яннік, за цікаву розмову.

Роздуми після розмови

Історія формування відповідального суспільства у Швейцарії свідчить, що обов’язкова служба в армії та право (і обов’язок)  на кожного громадянина, а відтак, можливість стати на захист країни при найменшій загрозі  – є наріжним каменем формування особистої відповідальності громадянина. В Україні наразі точаться гострі дискусії щодо питання володіння зброєю, і відчувається неготовність до таких змін як на державному рівні, так і на рівні суспільства. Хоча в умовах великої війни та досвіду добровольчого руху, який став основою опору загарбникам, нам варто переглядати свої погляди. 

Крім того, в історії України був досвід козаччини та Козацької Держави, яка могла би стати основою української міліційної системи, але, на жаль, цей рух був перерваний тим же агресором, що зараз атакує нашу державу. Проте є гарна новина: козаччина  –  вписана в нашу ДНК, що видно на прикладі вміння самоорганізовуватись при зовнішніх та внутрішніх загрозах (згадаймо також Майдан). А відтак, ми можемо усвідомлено опиратися на цей внутрішній код, відновити його в собі та зробити основою на шляху до подальшого зростання. І виклики сьогодення – той стимул, який допоможе прискорити наш рух у напрямку відповідального суспільства та формування відповідального громадянина.

 

Fresh

Дивитися Далі

On our site we use cookies (and these are not cookies), which make it more convenient for each user. By visiting the pages of the site, you agree to our Privacy Policy. For more information on the Policy and what cookies are needed for and how you can stop collecting cookies, click here.

Ok