Знайомимо з потужною організацією в Лугано «Amicizia dei popoli» (Асоціація дружби народів).
«Наша сильна сторона та відмінність від інших волонтерських організацій - харизма, що мотивує інших людей. Коли людина не має мотивації, вона малоефективна, - переконана Майя Будкова, CEO асоціації. - Я відчуваю себе на своєму місці й моя внутрішня мотивація мене підштовхує допомагати людям, робити корисну справу».
Maya Budkova, CEO of "Amicizia dei popoli"
Історія створення
Вже понад сім років у місті Лугано, що розташоване в італомовному кантоні Тічино, діє українська Асоціація «Amicizia dei popoli». Вона об’єднала людей з різних куточків світу задля допомоги тим, хто цього потребує. Коли у лютому 2022 року почалася повномасштабна війна в Україні, команда Асоціації об’єдналася заради гуманітарної допомоги українцям та підтримки біженців з України у Швейцарії.
За минулий рік команді вдалося втілити чимало важливих проектів. У команді Асоціації – представники різноманітних сфер діяльності: водії, психологи, менеджери, журналісти, перекладачі. Вони інвестують свій час, зусилля і таланти в допомогу та створення можливостей підтримки для інших. Наразі «кістяк» команди складають 15 осіб, окрім безпосередньо волонтерів.
Гуманітарна місія
З лютого 2022 року діяльність Асоціації сфокусована на допомозі українцям, що опинилися у Швейцарії, їх соціальній інтеграції, а також тим українцям, що залишилися в Україні, де триває війна. Головною своєю місією команда вважає надання гуманітарної допомоги, втілення культурних і соціальних проектів з метою інтеграції українських біженців до швейцарського суспільства.
Для себе Асоціація визначила чотири головні напрямки діяльності: гуманітарна допомога українцям, соціальна інтеграція біженців, працевлаштування біженців, культурний промоушн України у Швейцарії. Кожним напрямком займається окремий відділ Асоціації.
«Спочатку ми були орієнтовані на збір і відправку гуманітарного вантажу до України - за перші три місяці ми змогли організувати 19 вантажівок з ліками та двома автівками швидкої допомоги, - розповіла Майя Будкова. - Майже одразу був організований гуманітарний склад, де біженці з України могли отримувати продукти, речі, оскільки ще не мали належної державної допомоги у Швейцарії. Зараз цей склад також функціонує, однак у зменшеному варіанті. Адже основна гуманітарна допомога йде до України, а наші біженці отримують допомогу за державною програмою Швейцарії».
Інтеграція біженців
Паралельно з цим команда організовує різноманітні проєкти, спрямовані на різнобічну соціальну інтеграцію українських біженців.
«Наприклад, на той час у Лугано ще не було мовних курсів, тому наша Асоціація відкрила мовні курси з вивчення італійської та англійської мов, - зазначила event-менеджер «Amicizia dei popoli» Анна Василевська. - Ми проводили різноманітні заходи, які дозволяють людям інтегруватися у суспільство – туристичні (ходили в походи), культурні (відвідували музеї), освітні (допомагали влаштувати українських дітей в місцеві школи). Ми намагалися допомогти українським біженцям продовжити розвиватися за для них звичними напрямками діяльності: хтось в Україні малював, хтось займався танцями, щоб вони могли це продовжили у Швейцарії».
За кілька місяців від приїзду перших українських біженців постало питання щодо їх працевлаштування, адже дехто вже вирішив залишатися у Швейцарії або ж тимчасово проживати, маючи стабільну роботу.
«Третій напрямок діяльності Асоціації – працевлаштування біженців - виник дуже спонтанно, - зазначила Майя Будкова. - У нас реєструвалося чимало молодих фахівців з IT-технологій, тому ми вирішили створити платформу для пошуку роботи - ukrpage.ch. Нею можуть користуватися як пошукачі роботи, так і працедавці. Наш сайт запрацював з вересня 2022 року».
Для адаптації біженців команда Асоціації проводила інформаційні зустрічі-консультації, щоб допомогти українцям адаптуватись до швейцарського ринку праці або ж змінити професію. Також фахівці консультували щодо юридичного оформлення контрактів, пояснювали переваги й недоліки у кожному конкретному випадку.
Культура як мова дипломатії
Дуже важливим напрямком діяльності «Amicizia dei popoli» є культурна репрезентація України у Швейцарії. Команда організовує масштабний захід - День української культури, в рамках якого швейцарці мають змогу побачити і відчути наше мистецтво, краще зрозуміти українську ментальність.
«Приємно, що нашу ідею щодо проведення Дня української культури підтримало Посольство України у Швейцарії. Головна мета заходу – не лише показати нашу українську культуру, а й зробити певний кроскультурний обмін зі Швейцарією. Це дозволило нам запросити більшу аудиторію і залучити швейцарців до заходу, - зазначила Майя Будкова. - В рамках культурного дня відбулася мистецька виставка, два концерти, шість майстер-класів для дітей і дорослих від українських та швейцарських митців, показ мод від українського та швейцарського дизайнерів. Дуже високо швейцарська публіка сприйняла концерти Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України імені Павла Вірського, адже швейцарці дуже цінують надзвичайну майстерність акторів».
Погляд у майбутнє
За словами CEO «Amicizia dei popoli», пріоритетним напрямком в роботі Асоціації залишається робота над працевлаштуванням українських переселенців, які за цей рік вже змогли адаптуватися й «підтягнути» мову. Також на порядку денному – підготовка до нового Дня української культури. Попередньо його проведення заплановано на кінець листопада. Б
Гуманітарна допомога також залишається серед головних напрямків діяльності Асоціації, зокрема запланована реалізація медичного проекту. Команда планує не лише збирати медикаменти, медичне обладнання та спецтранспорт, а й організовувати з подальшим супроводом і кураторством лікування та реабілітацію окремих постраждалих внаслідок війни в Україні (пошук медичного закладу та спеціалістів згідно з діагнозом, логістика, підготовка пакета документів).
«Серед ідей, які ми розглядаємо для втілення в Україні, - швейцарське обладнання та технологія очищення води з водоймів, оскільки в Україні через війну існують проблеми з водопостачанням. Ми розглядаємо гуманітарну складову, а не комерційну», - наголосила Майя Будкова.
Реалізовані кейси «Amicizia dei popoli»:
Соціальна інтеграція
- Допомога в пошуку навчального закладу.
- Мовні курси.
- Організація заходів для переселенців: відвідування музеїв, концертів, спортивних заходів, майстер-класів для дорослих і дітей, профорієнтаційних лекцій.
- Юридична допомога.
- Працевлаштування: допомога і консультація щодо роботи у Швейцарії на всіх етапах працевлаштування. Створена інтерактивна платформа (ukrpage.ch) для працевлаштування українських біженців, які тимчасово перебувають у Швейцарії.
Культурні дні
- 2 концерти — 2000 + відвідувачів.
- Виставкова програма 10 днів — 3500+ відвідувачів.
- 6 тематичних майстер-класів.
- Fashion day за участі провідних дизайнерів України та Швейцарії.
Гуманітарна допомога
- Збір та сортування необхідних товарів (одяг, медикаменти, побутові, товари, харчі).
- Частина допомоги відправляється до України, а частину розподіляють між біженцями у Швейцарії.
Мовою цифр
- 2500 осіб зареєстровані в Асоціації;
- 3210 продуктових кошиків та товарів першої необхідності було передано біженцям;
- 30 фур з 320 тонами гуманітарної допомоги відправлено в Україну;
- 300 родин біженців отримали житло за допомогою ADP;
- 570 біженців пройшли мовні курси;
- 34 біженців знайшли роботу.
Контакти
AMІCIZIA DEI POPOLI
Асоціація дружби народів
amiciziadeipopoli.ch
Switzerland, Lugano, 6976, Contrada Vecchio Municipio 2
+41 919701000
Фото: Євгенія Борисова