З початком повномасштабної військової агресії російської федерації з України вимушені були виїхати за кордон мільйони українців. Швейцарія стала однією з країн, яка гостинно прийняла до себе та стала другим затишним домом тисячам громадян України. Українські біженці отримали спеціальний статус, який відкриває чимало можливостей для інтеграції у європейське суспільство.
Втім не лише прихистком та надійним партнером щодо гуманітарної допомоги Україні стала Швейцарія. Відкриваючи для себе нашу країну, культуру, традиції, швейцарці бачать в Україні перспективу для розвитку та співпраці.
Що є спільного між українцями та швейцарцями, якою є співпраця двох держав та як наблизити перемогу України - про це в ексклюзивному інтерв’ю розповіла Надзвичайний і Повноважний Посол України в Швейцарії Ірина Венедиктова.
- Як нація, ми пройшли непередбачувано складний рік викликів та випробувань. Але навіть у найтемніші часи завжди є щось світле. Чим для вас став цей рік?
Це був рік усвідомлення, який ми єдиний і надзвичайно сильний народ. Рік трагедій і гордості. Рік надії і рік нескінченної роботи. Це рік, який всім продемонстрував, хто такі українці і якою насправді є Україна. Період шаленої вдячності людям, які стоять, тримаються і тримають нашу державу. А ще рік, який відкрив нам справжніх друзів України. Він був наповнений найбільш негативними і водночас найбільш позитивними емоціями в житті. Рік, коли у всієї країни щось відбулось вперше. Це була сувора, але дуже дієва перевірка себе і оточуючих.
- Ви вже 3-й місяць працюєте як посол України у Швейцарії. Це новий досвід. Які нові сенси ви відкрили для себе? Які нові задачі ви ставите перед собою?
Я вручила вірчі грамоти Президенту Швейцарської Конфедерації Алену Берсе 10 січня 2023 року. Власне саме із цього моменту стала можлива моя офіційна діяльність - в Щвейцарії дуже поважають правила. Моя місія фактично розпочалася із Всесвітнього економічного форуму – важливої і відповідальної події року. Ми організували проведення результативних двосторонніх зустрічей на полях Давосу для Першої леді України Олени Зеленської, онлайн перемовин Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, ряд зустрічей Першого віце-прем’єр міністра Юлії Свириденко та Першого віце-спікера Олександра Корнієнка. Потужна робота української делегації на форумі, який задає тренди на цілий рік - це великий успіх.
Головне зараз завдання кожного українця, вчитель це, будівельник, державник чи дипломат, - незалежно від віку і професії на своій лінії робити все для наближення нашої перемоги. Моя мета - залучити якомога більше інвестицій для відбудови нашої держави - держави майбутнього. Постійно у фокусі підтримка українців, які знайшли прихисток в Швейцарії. Після повномасштабного вторгнення тут їх стало у понад 10 разів більше.
- Українське ком'юніті за кордоном, зокрема й у Швейцарії, зараз становить величезну кількість людей. У чому ви бачите функцію посольства в цьому новому контексті?
Сила людей в самих людях. Посольство має підставити плече і бути постійним містком із Батьківщиною. Швейцарія надала спеціальний статус нашим громадянам, який дозволяє їм працювати і інтегруватись у суспільство. Діти ходять в місцеві школи, вчать мови, культуру та історію. Це неймовірно збагачує людей, і коли вони повернуться, вони принесуть європейські цінності і в наш дім. Ми переможемо, на нашій землі стане безпечно і я впевнена, що люди захочуть повернутися і відбудовувати свою країну, щоб жити щасливо на власній землі. Звичайно, це буде їхній власний вибір.
Наша головна місія - розкрити Україну в Швейцарії. І водночас показати Україну світу - швейцарцям. Ми маємо постійно давати можливість відчувати Україну тим українцям, хто відірваний від рідної землі. Особливо дбаємо, щоб наші діти не забували Україну і нашу історію, бо дорослі кров‘ю виборюють майбутнє для них. Ця підтримка, турбота і цей зв‘язок буде шляхом українцям додому.
- Вперше українці представлені великою кількістю асоціацій та організацій. Ви стали співініціатором координаційної ради, щоб усіх об'єднати. Як ви бачите подальшу взаємодію посольства із цими ініціативними структурами?
Так, мені дуже важливо спілкуватись з активними громадянами. Разом з ними шукати шляхи реалізації цілей їхніх організацій. Зрештою, цілі у нас одні - рятувати та розвивати Україну, а розмаїтість шляхів їхнього досягнення тільки примножує результати. Тому важлива єдність і координація - для цього ми зібрали всі ініціативи на одній платформі.
Також ми маємо дбати про розвиток українського продукту. Я завжди була за приватно-публічне партнерство. На першому місці - приватне. Держава має мінімізувати своє втручання, а бути сервісом і захистом для своїх громадян.
Зараз ще плануємо зустріч українського бізнесу, що працює в Швейцарії та швейцарського бізнесу, що працює в Україні. Це важлива сфера, де теж маємо тримати руку на пульсі.
- Які важливі українсько-швейцарські події/проекти заплановані цього року?
Ми зараз активно працюємо в політичному контексті щодо дозволу реекспорту зброї, допомоги в розмінуванні українських територій, санкційної політики. В економічній сфері робимо все для збільшення фінансування на гуманітарні та інфраструктурні проекти. Звісно, нам важлива справедливість і притягнення до відповідальності за воєнні злочини та агресію. На попередній позиції я формувала міжнародну коаліцію правосуддя і продовжую шлях об‘єднання правників і тут.
Також велику увагу приділяємо культурному та освітньому напрямкам - відкриттю української культури і національної ідентичності, розвитку можливостей нашої молоді ставати конкурентними в світі у всіх сферах.
- Як вас прийняла Швейцарія та як ви прийняли Швейцарію?
В Швейцарії на першому місці стоять репутація, закон і процедури. Це унікальна країна, яка об‘єднує різні культури, релігії та мови. Країна дуже працьовитого і закоханого у свою землю народу. Цим ми дуже схожі. Коли у 2018 році ми писали програму кандидата в Президенти Володимира Зеленського, Щвецарії була взята як role-model в багато чому. Наприклад, у розвитку прямої демократії та системного волевиявлення людей через референдуми, і звісно - у децентралізації. Тому нині я пишаюсь тим, що можу розвивати відносини між нашими державами
Мене Швейцарія прийняла. Я маю по 5-6 зустрічей щоденно, просуваючи українську адженду. Тут дуже професійні і дуже відкриті люди. Я сприймаю Швейцарію як важливу країну, яка має стати нам партнером на довгі роки.
- Зараз всі багато узнають про Україну, і світ і навіть самі українці. Що стало для вас найбільшим відкриттям про Україну.
Україна - це про життя і радість, не дивлячись на віки страждань і боротьби. Українці - унікальний народ. Важко в європейській країні уявити, що можна жити під ракетами і без світла. Це випробування - без електроенергії чи інтернету цілі міста: лікарні, підприємства, установи, будинки … Але українці навчились жити між тривогами, з графіками і без вигод цивілізації: в нових реаліях народжуються діти, реєструються шлюби, працює бізнес. Наші люди знаходять відповіді на кожен виклик, алгоритми для надскладних умов життя, а головне сили жити і діяти, щоб наближати перемогу. Кожний на своєму фронті.
Сміливістю та незламністю українців захоплюється весь світ. Люди в різних куточках планети хочуть нам допомагати. Я пишаюсь тим, що сьогодні почесно і важливо бути дотичним до України, сприяти її успіху, розділяти її біль, перейматися і дбати про її майбутнє.