Однією із перших речей, на які можна звернути увагу, спостерігаючи за традиційними хатами українських сіл, є білий колір їх стін. Фактично, відбілювання такої великої площі поклало початок популярності декоративного малювання на всій території країни. Традиційно жінки з родин збиралися, щоб прикрашати стіни орнаментами уявних дерев з птахами. Цей мотив сягає коренями ще в язичницькі часи та простягається до початків християнської історії, де дерево, зазвичай, символізувало "дерево життя", яке дарує свої плоди людям.
Пізніше були поширені більш природні мотиви - листя дуба, клена, хмелю та винограду, а також малюнки сов та павичів, які можна було знайти на стінах багатьох домівок. Хоча кожний регіон мав свої унікальні способи прикрашання, традиційні дослідники виділяють чотири основних школи традиційного декоруванн.
Стиль Петриківка
Стиль отримав свою назву завдяки назві села Петриківка, де він виник. За словесними свідченнями місцевих жителів, прикрашання стін саме в такому стилі було популярним ще на початку 18-го століття. Природні мотиви та флора є основою петриківського стилю: садові квіти, такі як далії, астри та тюльпани, а також лісові квіти, наприклад, маргаритки, часто поєднуються з ягодами, папороттю та бруньками квітів.Традиційно всі прикраси робили на білому тлі, будь то стіни або папір. Однак сучасні майстри малюють на синьому, чорному та навіть червоному. У 2013 році стиль живопису Петриківка було включено до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Щоб побачити ці шедеври живопису в реальному житті, ви можете відвідати Центр народного мистецтва "Петриківка" та музей, які знаходяться в селі. Місцеві майстри часто проводять майстер-класи для тих, хто бажає спробувати свої сили у виконанні українського розпису.
Описанівський стиль
Стародавнє село Опішня, що розташоване у Полтавській області, часто називають столицею української гончарства. Його традиційний декор визнаний однією із ключових українських шкіл декоративного живопису. Різноманітні гончарні вироби виготовляються з місцевої глини, яка спочатку сіра, але після обпалення стає світло-жовтою. Зараз традиційні форми сплітаються з сучасними, створюючи широкий спектр декору - серед найпопулярніших є вази, великі тарілки та посуд.Крім того, майстри з Опішні традиційно роблять глиняні свистульки для дітей.
Що стосується мотивів, то квіти, колоски та гілки, намальовані у букетах, є основою живопису. Зазвичай кераміку в Опішні розписують простими геометричними формами без різких ліній. Додавання контрастного синього, темно-коричневого, яскраво-зеленого або чорного традиційно підсилює колір малюнка.
Косівський стиль
Місто Косів знаходиться у Івано-Франківській області на заході України. Цей традиційний декоративний живопис є частиною гуцульської спадщини та культурною гордістю регіону. Насправді, гуцульська кераміка має свої корені ще у XV столітті актуальна в наші дні. Мотиви включають рослинний орнамент, зображення птахів, тварин, таких як ведмеді, олені, коні, а також сцени з народних переказів або повсякденного життя.Також поширені були зображення святих, зокрема Святого Миколая та Святого Юрія. Майстри часто використовували обмежену колірну палітру, яка складалася з білого, зеленого та різних відтінків охри. Косівський стиль найбільше представлений на посуді, предмети домашнього декору, іграшках та сувенірах. Вже століття тому вишукані декоровані плитки були визнані творами мистецтва - найдавніші з них зберігаються в музеях у Відні та Бухаресті.
Стиль Бубнівка
Традиція цього орнаментального живопису сформувалася у середині XIX століття у двох сусідніх селах Новоселівка та Бубнівка, розташованих на південному березі річки Буг. Завдяки братам Герасименкам, які популяризували цей стиль, він зберігається і нині.Майстри зазвичай обирають горщики та глечики для декорування. Також популярними є різний посуд у вигляді вівць, а також іграшки та лампи.
Основною особливістю стилю Бубнівка є детальне заповнення фону багатьма елементами. Колірна палітра включає яскравий червоний, змішаний з білим, часто з жовтуватим відтінком, зелений та темно-коричневий. Багато прикладів декору в стилі Бубнівка представлені у головній експозиції Музею-маєтку братів Герасименків у селі Новоселівка.
Джерела: skrynya.ua, petrykivka.dp.ua.
Джерела фото: petrykivka.dp.ua, vocnt.org.ua, kraina-ua.com, Sun_Shine / Shutterstock.com. Усі зображення належать їх законним авторам.