Висновки, які ми зробили з моєю співрозмовницею в епізоді подкасту “А, що так можна було?” Оленою Семенчук, коучем PCC-ICF, головою комітету з професійного розвитку в International Coach Federation України, читайте у цьому матеріалі.
Олена – українка за походженням, що багато подорожувала світом та мешкала в різних країнах. Вона говорить сімома мовами і має досить цікавий та багатий досвід адаптації в різні країни.
Крім України, а вона народилася в українському Криму а потім проживала у Києві, Олена певний час мешкала разом з чоловіком-іспанцем у Барселоні, далі родина переїхала до Польщі, а зараз вони оселилися у Литві. Тож цей великий досвід, а також наші спільні знання про можливості коучингу, будуть корисні для усіх українців, що наразі перебувають за кордоном як біженці чи емігранти.
Найважливіші умови для гарної інтеграції в будь-якій країні
Ми зібрали ключові моменти, на які варто зважати людям, що опинилися у іншій країні і мають адаптуватися до нових умов.
Знання мови. Добре, коли є хоча б базові знання мови країни, куди ви потрапили. У українок, які опинилися за кордоном не з власної волі, не було часу на підготовку. Але навіть базові знання англійської - це вже добре. І звісно, дуже бажано якомога швидше почати вчити місцеву мову. Це завжди нові можливості як натепер, так і для майбутнього. Щодо дітей, які засвоюють все швидше, то для них додаткова мова - особливо важлива, позаяк це надасть їм величезну перевагу в дорослому віці.
Наявність близьких людей поряд. Емігранти, які одружуються за кордоном, як це було у Олени, виїжджають сім’єю (мамою, дітьми), як це часто буває з біженками, близькими друзями, будуть проходити процеси інтеграції легше. Головне, підтримувати один одного і бути разом.
Шукати цікаві заняття, аби не відчувати порожнечу, яка виникає у всіх, коли всі робочі зв'язки обірвані, а діяльність в Україні припинилася. Чомусь вчитися, ходити на події, де знайомитися з місцевими та представниками інших країн, спілкуватися з українською спільнотою тощо.
Допоможе наявність досвіду проживання в інших країнах. Це, звісно, не порада, а констатація. Але якщо у людини була можливість вчитися чи працювати в будь-якій іншій країні раніше, процес інтеграції йде простіше.
Розуміння, чим ми хочемо займатись у новій країні, на чому важливо фокусуватись - це дуже важлива умова для легшої адаптації. Коли маєш візію і мету, то, попри випробовування, відбувається рух у потрібному напрямку.
Аналіз того, як ми мислимо, про що ми думаємо, на чому фокусуємося, наскільки розуміємо себе і чого хочемо - дуже значущий. Від цього залежить, чи будемо ми бачити можливості та шлях, яким варто йти, опинившись у чужій країні.
“Якщо ми не розуміємо, навіщо нам це, що ми бажаємо робити далі, - вважає Олена, - то не буде комфортного процесу адаптації. Все буде набагато важче, незалежно від середовища”.
Усвідомлення можливих емоційних гойдалок. Варто бути готовими, що спочатку, коли у нас немає розуміння, навіщо, чому і для чого ми тут, може бути сильна емоційна реакція та навіть стани, які можна кваліфікувати як депресивні. Готовність до цього, як мінімум, допоможе ідентифікувати стан та причинно-наслідкові зв’язки і шукати допомогу у фахівців.
В коучингу ми працюємо саме з мисленням людини - фокусувати і направляти свої думки, ставити собі питання, аналізувати. Тому варто звертатися до коучів вчасно, тоді емоційні ями можна певним чином обійти.
Працевлаштування і реалізація. Якщо у вас вже є велика клієнтська база і досвід, то не обов'язково займатися професійною діяльністю в країні, де ви зараз проживаєте. Зараз багато можливостей для того, аби працювати онлайн. Окрім того, онлайн можна віртуально знайомитись і знаходити клієнтів та нові професійні зв'язки.
Додаткові бонуси від коучингу
Коли людина працює з коучем, вона починає розуміти себе, обставини, стратегії, свідомі чи не свідомі, власні упередження.
Вона починає краще розуміти себе і те середовище, де знаходиться.
І таким чином вона може зробити вибір легше, побачити щось, що раніше не бачила.
Коли ми переїжджаємо до іншої країни, в нас є велика можливість створити іншу ідентичність, тому що інша країна – це інша система координат. Ми можемо зробити такий собі мікс того, що вже мали в своїй країні, якою були там, та взяти новий досвід і створити, щось, чого ще не було.
Але загалом, з коучем варто просто поговорити, аби почути себе та зворотній зв'язок, сфокусуватись, прояснити щось для себе.
Навіть без пошуку вищих сенсів, за допомогою коучингу можна покращити своє життя в іншій країні.
“Призвичаїтись у новій країні - складна історія. Коли ти, доросла людина, не розумієш, вибачте, як кран включити в туалеті, - підкреслює Олена, - то це дуже важко. Ми тут зустрічаємо багато ситуацій, де відчуваємо себе як діти, не розуміємо, чому щось саме так працює.
І коли таких викликів багато, наш мозок починає відчувати себе дивно”.
Ще важливий момент у коучингу - вас є кому уважно вислухати. Скажімо чесно, дуже мало людей, взагалі, нас слухають. І сама по собі така розмова зцілює.
У будь-якому разі, варто, принаймні, спробувати і побачити, як це працює. Такий навіть короткий досвід може багато чого прояснити і багато у чому допомогти.