Однією з ключових особливостей, на яку варто звернути увагу, є високий рівень довіри, посилений суворими механізмами контролю з боку органів влади та принципами чесності підприємців. Цей тандем забезпечує безстресову співпрацю бізнесу та влади. Саме тому довготривала добра репутація у податкових та інших контролюючих органах забезпечує швидший, коротший та практично безперешкодний нагляд.
Очевидно, що формальна структура бізнесу повинна бути адаптована до реальності та чинної юрисдикції. Однак, що робити, якщо ви вже були фізичною особою-підприємцем в Україні до приїзду в Швейцарію? Давайте проллємо світло на ключові фактори, які слід взяти до уваги.
Чи є реєстрація у Швейцарії обов'язковою?
У Швейцарії незалежна підприємницька діяльність, будь то фріланс, вільні професії або бізнес, не вважаються окремою юридичною структурою. Всі активи та зобов'язання такого бізнесу невіддільні від його власника. Тому реєстрація в торговому реєстрі є не установчим, а радше декларативним заходом. Однак така реєстрація обов'язкова у випадку, якщо річний оборот перевищує 100 000 швейцарських франків.
Такий самий поріг застосовується і щодо реєстрації платника ПДВ. Така реєстрація у федеральній податковій адміністрації необхідна, якщо сума обороту не звільняється від оподаткування (наприклад, медична, освітня, некомерційна діяльність), незалежно від того, чи такий оборот фактично генерується у Швейцарії чи за кордоном. З іншого боку, реєстрація може бути рекомендована для того, щоб мати можливість вимагати повернення вхідного ПДВ, сплаченого постачальникам. У будь-якому разі, більшість послуг, що надаються клієнтам за межами Швейцарії, або експорт проданих товарів зі Швейцарії не підлягають оподаткуванню. Тому цілком можливо отримати чистий дохід від ПДВ з Конфедерації.
Оскільки незалежна діяльність здійснюється у Швейцарії, необхідно зареєструватися в кантональному управлінні соціального захисту та сплачувати внески на соціальне страхування з чистого прибутку. Однак внески є меншими, ніж у найманих працівників, оскільки незалежні підприємці не зобов'язані сплачувати внески до другого пенсійного фонду або страхування на випадок безробіття.
Для всього вищезазначеного, наявність зареєстрованого бізнесу в Україні не має значення.
Чи повинен я сплачувати податок на прибуток у Швейцарії?
У зв'язку з проживанням або здійсненням незалежної діяльності у Швейцарії, необхідно сплачувати податок на прибуток, який декларується раз на рік у відповідному кантоні на основі чистого прибутку, причому за прогресивною шкалою оподаткування, а певні доходи, що не перевищують мінімальний поріг, звільняються від оподаткування.
Справді, існує ризик подвійного оподаткування у випадку, коли український бізнес окремо сплачує український податок на прибуток за фіксованою ставкою. Угода про уникнення подвійного оподаткування це забороняє і вимагає розподілу оподатковуваного доходу між двома країнами. Можливі різні підходи.
Для підприємців, які не мають фактичного офісу (лише юридичну адресу) або працівників в Україні, є можливість ліквідувати українську бізнес-структуру та зареєструвати новий бізнес у Швейцарії. Крім того, можна створити окремий паралельний бізнес у Швейцарії та віднести всі доходи до нього, таким чином уникнувши сплати податків в Україні. При цьому не має значення, де знаходиться банківський рахунок - у Швейцарії чи за кордоном. Також не має значення, чи зареєстрований банківський рахунок на компанію або її власника, оскільки швейцарське законодавство не розмежовує ці два поняття.
Для великих компаній, які продовжують здійснювати частину діяльності в Україні, де знаходиться офіс та працівники, можна також зареєструвати філію у Швейцарії. Таким чином, прибутки та збитки розподіляються між двома філіями, а отже, лише частина з них підлягатиме оподаткуванню в кожній державі.
Вибір правильної моделі також має значення для розподілу внесків на соціальне страхування у Швейцарії. Що стосується ПДВ, то швейцарська філія розглядається як окремий бізнес, і лише її фактичний оборот може бути об'єктом оподаткування ПДВ.